Starość u psa (film)

Jeszcze tylko parę wiosen
Jeszcze parę przygód z losem
Jeszcze tylko parę zim
i refrenem zabrzmisz tym:

Wesołe jest życie staruszka
Wesołe jak piosnka jest ta
Gdzie stąpnie, zakwita mu dróżka
I świat doń się śmieje: ha ha
Gdzie stąpnie, zakwita mu dróżka
I świat doń się śmieje: ha ha…

Ta kultowa piosenka z Kabaretu Starszych Panów w sposób lekki i bardzo pogodny opowiada o jesieni życia, która w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół zaczyna się niestety kilkakrotnie szybciej niż u nas.

Psy żyją maksymalnie 20 lat (zdarzają się wyjątki) i czas ten, podobnie jak wejście w fazę starości jest dość mocno zróżnicowany. Przedstawiciele ras małych osiągających wagę do 13 kg stają się seniorami dopiero w okolicach jedenastego roku życia. Psy średnie (czyli w granicach 13-35 kg) starzeją się już w wieku 9 lat, a duże 2 lata szybciej. Za tęczowy most niektóre czworonogi, zwłaszcza te większe przechodzą jeszcze przed ukończeniem dziesięciu lat.


Przechwytywanie

Starość jest nieunikniona, ale to od jakości życia zależy jak etap ten będzie przebiegać. Właściwy tryb oraz dieta sprawią, że pies dłużej będzie zdrowy, a więc szczęśliwy.

Starość u psa – objawy

Psi seniorzy mają większą tendencję do tycia, ponieważ pogarsza się u nich przemiana materii oraz nie są już tak żywiołowi i potrzebują mniej energii. Niektórzy producenci karm stosują programy żywieniowe polegające na odpowiednim regulowaniu energii pożywienia w zależności od wymagań psa. Fitmin proponuje trzy rodzaje karm, wszystkie opatrzone nazwą „Senior”, dedykowane psom Mini, Medium i Maxi. Różnią się one między sobą wielkością granulek oraz proporcjami białka i energii.

minisenior3kg_3Dmediumsenior15kg_3Dmaxisenior15kg_3D

Tutaj uwaga: dostarczanie psu mniej energii nie oznacza podawania mu mniej karmy i nie ma nic wspólnego z głodzeniem. Pies musi mieć uczucie sytości, a więc komfortu. Karmy Senior zawierają suszoną pulpę buraczaną, wytłoki jabłkowe oraz otręby pszenne, które w naturalny sposób energię obniżają.

Drugim ważnym elementem obecnym w karmach Senior są składniki opóźniające efekty starzenia. Badania dowodzą, że za starzenie się komórek (rozpad DNA) odpowiadają wolne rodniki powstające w wyniku procesów biochemicznych. W karmach dla staruszków znajdziemy kompleks ochronny oparty na naturalnych przeciwutleniaczach, których zadaniem jest wspieranie naturalnych mechanizmów obronnych komórek zwierzęcia.

Właściwa dieta połączona z rozsądnie dawkowanym ruchem, regularnymi badaniami oraz zapewnionym spokojem sprawią, że nasi przyjaciele gdyby tylko potrafili zanuciliby pod mokrymi nosami piosenkę z Kabaretu Starszych Panów.