Duże rasy psów

Chcesz mieć dużego psa? Przyjrzyj się subiektywnemu przeglądowi największych ras i wybierz dla siebie któregoś spośród tych gigantów :). Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach wspólnych dla wszystkich olbrzymów. Duże psy są podatne na choroby takie jak skręt żołądka czy dysplazja. Warto uświadomić sobie, że szczególnie dużo uwagi należy poświęcić ich wychowaniu. Bądź co bądź nieposłuszny york czy jamnik może co najwyżej śmieszyć, a niewychowany gigant może stanowić poważne zagrożenie. Tak czy siak, przeczytajcie:

Mastiff angielski

mastiff angielski

Źródło: Claudio Gennari

Mastiff angielski uznawany jest za najcięższą, chociaż niekoniecznie najwyższą rasę psów. Samce mastiffa angielskiego osiągają wagę pomiędzy 68 a 110 kilogramów. To umięśnione, mocno zbudowane zwierzęta. Mastiffy słyną jednak z oddania swojemu opiekunowi, są ponadto bardzo stabilne psychicznie i zrównoważone. Pomimo swojej wagi idealnie nadają się na towarzysza zabaw dzieci.

 

Dog niemiecki

dog niemiecki

Źródło: Erin Campbell Smith

Dogi są smukłą, ale wysoką rasą – wysokość samców w kłębie to co najmniej 80 centymetrów, natomiast suki powinny mierzyć co najmniej 72 centymetry. Dogi występują w sześciu odmianach kolorystycznych: żółtej, pręgowanej, arlekin, błękitny, czarny i merle.

 

Wilczarz

wilczarz irlandzki

Źródło: mrkholcomb Images

Wilczarze to jedyni w zestawieniu reprezentanci chartów, czyli grupy X. W kłębie osiągają wysokość 80 – 90 cm (psy) lub 71 – 85 cm (suki). Wilczarze są dość smukłe, ale mimo to muskularne. W porównaniu do innych dużych ras są raczej zdrowe, wymagają też więcej ruchu niż molosy.

 

Bernardyn

bernardyn

Źródło: miragelin

Bernardyn to rasa znana każdemu, często pojawia się nawet w filmach (np. w pamiętnej serii o Bethoveenie czy ekranizacji horroru Stephena Kinga „Cujo”). W stosunku do znajomych ludzi to wielka przytulanka, ale dla obcych, którzy wtargną na jego teren może być bardzo niebezpieczny. Wiele bernardynów pracuje jako ratownicy górscy.

 

Dogue de Bordeaux

dog de bordeaux

Źródło: me’nthedogs

Te duże, sympatycznie wyglądające psy prawdopodobnie pochodzą od zwierząt hodowanych przez rzeźników z Bordeaux. To bardzo spokojne psy, które mocno przywiązują się do swojego pana. Z reguły charakteryzują się jednak silnym charakterem, dlatego ich właściciel powinien mieć równie mocną osobowość, aby nie dopuścić do zdominowania przez psa. Dogi de Bordeaux często występują w filmach. Wyglądają niezwykle pociesznie – rudobrązowe, zaślinione olbrzymy :).

 

Mastiff neapolitański

mastiff neapolitański

Źródło: CowCopTim

Rasa nie należy do popularnych w Polsce. Psy te charakteryzują się przede wszystkim niezwykłym „nadmiarem” skóry w okolicach pyska i szyi. Te fałdy potrzebują zresztą dość uważnej pielęgnacji. Mastiffy, jak każde molosy, mają wysoki próg pobudliwości. Są spokojne i łagodne, jednak zaatakowane będą się bronić bardzo skutecznie…