Pies dla alergika

Temat rzeka i bardzo na czasie. W końcu według najnowszych danych co trzeci mieszkaniec Europy cierpi na jakąś alergię. Brzmi strasznie, prawda? A podobno liczba alergików ma systematycznie rosnąć. Według badań ECAP blisko 40% mieszkańców Polski ma alergię. W większości przypadków jest to alergia na pyłki, ale coraz częściej pojawiają się też uczulenia na zwierzęta.

Chyba nie ma nic gorszego, niż dowiedzieć się, że jest się uczulonym na psią sierść. Osobiście nigdy nie zapomnę dnia, gdy jako kilkuletnie dziecko na wizycie u alergologa dowiedziałam się, że nie będę mogła mieć zwierzaka. O, przepraszam. Mogłam mieć ŻÓŁWIA. Taka w każdym razie była wersja pani doktor. To samo powiedziano mojej młodszej siostrze. No i co? Od tej pory przez nasz dom przewinęło się kilka psów, a my wciąż żyjemy. Zwykle mamy się nawet całkiem dobrze :).

To wszystko nie zmienia faktu, że niekiedy rzeczywiście alergia staje się prawdziwym problemem. Co zrobić, jeśli w towarzystwie włochatych zwierzaków naprawdę się męczymy?

Teoretycznie właśnie w tym celu stworzono hypoalergiczne rasy psów. Połóżmy nacisk na słowo „teoretycznie”, bo tak naprawdę każdy pies może uczulić. Reakcję alergiczną wywołuje przecież nie tylko sierść, ale też chociażby ślina. Psy hypoalergiczne produkują mniej alergenów, ponieważ nie mają podszerstka albo w ogóle nie mają okrywy włosowej. Do grona ras bezwłosych należą chiński grzywacz (przy czym odmiana powder puff ma pewną ilość owłosienia), nagi pies peruwiański i nagi pies meksykański. W 2004 roku w USA za odrębną rasę uznano też amerykańskiego nagiego terriera.

Amerykański Związek Kynologiczny rekomenduje dla alergików dodatkowo bedlington terriera, bichon frise, irlandzkiego spaniela wodnego, kerry blue terriera, maltańczyka, pudle, portugalskiego psa dowodnego, sznaucery i soft coated wheaten terriera. Kolejna teoria dowodzi, że nie uczulają psy, które zamiast sierści mają włosy o strukturze podobnej do ludzkich. Wśród takich ras są yorkshire terriery, australian silky terriery i charty afgańskie.

Czyli w rzeczywistości nadal nic nie wiadomo. Niektórzy alergolodzy uważają, że ważne są nawet osobnicze cechy psa i osoby uczulonej – innymi słowy jednego alergika może uczulać dana rasa, innego nie. Pozostaje wcześniej wypróbować na sobie psa wymarzonej rasy, najlepiej przebywając z nim chociaż parę razy po kilka godzin przed zakupem.

A ja życzę wszystkim, żeby ich alergia okazała się równie niegroźna, co moja :). Pozdrawiam!

Image: FreeDigitalPhotos.net