York – opis rasy

Yorki to przecudne, małe pieski, które cieszą się coraz większą popularnością. Większość rodzin z dziećmi przy wyborze psa decyduje się na ich zakup ponieważ są małe, niegroźne i przy tym bardzo przyjacielskie. Jednak wbrew pozorom są to psy wymagające szczególnej opieki oraz pielęgnacji.

York – podstawowe informacje

Wszystkim dobrze znana rasa psa, charakteryzująca się niewielkim rozmiarem ciała oraz niezwykłym temperamentem. Swoją popularność zawdzięczają czerwonym kokardką na głowie. Psy tej rasy ważą w granicach 2,5 kg do 3,5 kg. York wywodzi się w Wielkiej Brytanii i pełni zazwyczaj funkcję ozdobną, coraz więcej gwiazd muzyki i filmu można spotkać z yorkiem przy boku. Choć wyglądają niepozornie, to są bardzo odważne i uparte. W bardzo łatwy i szybki sposób można ich nauczyć komend. Yorki wymagają wyjątkowo dużo uwagi i opieki. Nie należą to piesków tanich, ich cena waha się granicach ok 1000 zł za przeciętnego szczeniaka bez rodowodu. Dlaczego coraz więcej rodzin decyduje się na zakup tego stworzenia? Ponieważ są ładne, małe, zgrabne i energiczne. Dzięki ich niewielkim gabarytom można je spokojnie trzymać, zarówno w mieszkaniu jak i w domu z ogrodem.  W związku z tym, że są małe to mało też jedzą, natomiast wymagają zróżnicowanej diety, której pokarm nie należy do najtańszych.

york, rasy psów, pieski rasy

fot. autor

York i pielęgnacja

Yorki zamiast sierści mają włosy, dlatego nie linieją tak bardzo jak inne rasy psów. Jednak nie zapominajmy, że przy takiej długiej sierści jaką posiadają yorki, wymaga ona wyjątkowej pielęgnacji, dlatego należy przynajmniej raz dziennie wyczesać nasze pupile i dzięki temu pousuwać wszelkie ciała obce mieszczące się w ich włosach. Kiedy tego zaniedbamy możliwe, że porobią się kołtuny i jedynym rozwiązaniem będzie ich ścięcie. Przy okazji pamiętajmy o ich długości, zwłaszcza w okolicach oczu. Nie powinny one mieć styczności z oczami, dlatego często mają związywane w kucyk.

Pazurki powinny być regularnie obcinane za pomocą specjalnych ciążków, zbyt długie mogą utrudniać chodzenie a nawet spowodować wygięcie palców. Dodatkowo sierść przy uszkach powinna być obcinana a woskowina z uszu usuwana delikatnie patyczkiem z watą. Jeśli zauważymy, że pies często drapie się po uszach, to należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii gdyż może to oznaczać stan zapalny ucha. Kolejnym bardzo ważnym elementem pielęgnacji yorków jest kąpiel.

fot. autor

Pierwszą swoją kąpiel nasz pupil powinien odbyć nie szybciej niż po ukończeniu 10 tygodnia życia. W związku z tym, że pieski są małe, śmiało można je kąpać w umywalce, wykładamy wówczas dno umywalki gąbką aby piesek nie ślizgał się.  Do kąpieli używamy szamponu ( na rynku jest ich masa) , którym myjemy pieska dwa razy, następnie nakładamy balsam, który spłukujemy po kilku minutach. Kąpiel przeprowadzamy w letniej wodzie. Wodę kierujemy obok pieska, nigdy bezpośrednio na jego główkę. Najlepiej nabierać ciepłej wody w dłoń i delikatnie zwilżać całą sierść. Wykąpanego pieska stawiamy na rozłożony ręcznik i delikatnie suszymy najczęściej suszarką po czym rozczesujemy włosy.

York i żywienie

minipuppy15kg_3DYorki należą do psów ras małych i miniaturowych, które różnią się znacznie od innych psów zarówno pod względem wielkości, jak również ogromnego temperamentu i energii. Fitmin Mini zaspokaja specyficzne potrzeby małych psów na każdym etapie ich życia. Jest precyzyjnym rozwiązaniem żywieniowym uwzględniającym szybki wzrost szczeniąt oraz wyższą średnią długość życia. Małe i wygodne w gryzieniu granulki dostarczają więcej energii w dużo mniejszej porcji.

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem psa, to może warto wziąć pod uwagę zakup psa rasy Yorkshire.